Logo-Knihy na korze
Kníkupectvo
Na Korze

365 divov sveta

recenzia | 3. 3. 2020

Kniha 365 divov sveta sa stala mojou novou obľúbenou encyklopédiou, ku ktorej sa budem určite rád opakovane vracať zakaždým, keď si budem chcieť zacestovať po svete aspoň prstom po mape.

 

Túto knihu rád odporučím každému, kto s obľubou objavuje zaujímavé prírodné krásy, či ľudskou rukou vytvorené kultúrne pamiatky. Kniha je rozdelená podľa svetových kontinentov. Takže v nej nájdete pokope najzaujímavejšie prírodné divy a kultúrne pamiatky nachádzajúce sa v Afrike, Antarktíde, Ázii, Austrálii, Európe a napokon v Severnej a Južnej Amerike.

 

Ako bonus je tu samostatná kapitola o prírodných divoch a úkazoch vyskytujúcich sa mimo kontinentov. Táto časť ma zvlášť zaujala, lebo som sa tu viac dočítal napríklad o Polárnej žiare nazývanej Aurora či o Bermudskom trojuholníku. Samotný názov knihy napovedá, že táto encyklopédia Vám priblíži 365 zaujímavých miest na našej planéte, takže je tu určite čo objavovať. Kniha obsahuje nielen výstižne a faktami podopreté informácie o samotných „divoch sveta“, ale aj pekné fotografie, ktoré Vás určite naladia a vzbudia túžbu navštíviť všetky tieto miesta osobne, rovnako ako mňa.

 

V kapitole o Afrike ma zaujal najväčší diamantový dol na svete známy ako „Big Hole“, v preklade Veľká diera. Tento dol je taký obrovský, že ho vidieť aj z vesmíru. V časti Antarktída sa mi páčila Ľadová veža na Mount Erebuse. Je jednou z najvyšších aktívnych sopiek na Zemi a je to jediné miesto na svete, kde oheň doprevádza ľad. A práve táto kombinácia oheň a ľad stojí za vznikom ľadových asi 20-metrových veží, ktorými je posiaty celý Erebus. V Ázii som sa dočítal napríklad o Čokoládových vrchoch, o Skale slonieho chobotu, o známom Mount Evereste, o Kamennom lese v jednej čínskej provincii, či o preslávenej Terakotovej armáde.

 

V kapitole o Austrálii sa dozviete o známom ostrove Bora Bora, o Veľkom bariérovom útese, ktorý je najväčším korálovým útesom na svete, či o Uluru – pieskovcovej masívnej skale, ktorá je povestná tým, že mení svoju farbu. V kapitole o nám veľmi blízkej Európe na stranách tejto knihy navštívite také miesta ako je Diablovo mesto, priesmyk na Islande nazývaný „brána do pekla“, prekrásne Plitvické jazerá v Chorvátsku či Obrov chodník. V neďalekej Prahe sa prejdete cez Karlov most pochádzajúci zo 14. storocia, či obľúbenou Zlatou uličkou. Nakuknete do Múzea voskových figurín v Londýne a v talianskom Toskánsku navštívite Šikmú vežu v Pise. Časti o Severnej a Južnej Amerike v sebe ukrývajú ďalšie niemenej zaujímavé divy sveta, ale o nich si už môžete prečítať sami. Buďte zvedaví, nakuknite do tejto knihy a určite neoľutujete.

 

Filip, 12 rokov

 

Recenzia vznikla vďaka projektu Knižné štipendium.