Logo-Knihy na korze
Kníkupectvo
Na Korze

Buckinghamský palác o 100 rokov ovládne beštia

recenzia | 26. 10. 2021

Ako druhú knihu v rámci projektu Knižného štipendia som si vybral knihu Beštia z Buckinghamu od autora Davida Walliamsa. Kniha vyšla v slovenčine len tento rok a keďže mám tohto autora veľmi rád, tak som si ju jednoducho musel prečítať. Má 464 strán, čo sa zdá ako naozaj veľa, ale má veľké písmená, ktoré sa rýchlo čítajú a krásne obrázky, niektoré dokonca aj cez celú stranu.

 

Dej príbehu sa odohráva v budúcnosti, v Buckinghamskom paláci, konkrétne v roku 2100. V tomto roku je veľa vecí iných, napríklad namiesto normálneho komorníka tu vystupuje Octokom- osemruký robot komorník. Stráže majú masky ako lebky, sú ozbrojené laserovými puškami a v paláci si poletuje vševidiace oko, robot, ktorý každého sleduje.

 

Veľmi sa mi páči, ako to autor vymyslel, lebo je to veľmi zaujímavé. Dokonca na začiatku opisuje, čo by sa
mohlo s našou zemou o tých 100 rokov stať, ak sa o ňu nebudeme starať, a nad tým sa aj treba zamyslieť. Nebojte sa, sú tu aj normálne ľudské postavy: kladné, ale aj záporné.

 

Dej príbehu sa začína v hodinu, kedy je v paláci povinná večierka, a to v momente, ako si malý princ Alfréd tajne číta knihu pod posteľou. Keď tu zrazu začul buchot. Katedrála začala horieť. Kniha sa mi veľmi páčila. Začiatok mi až tak zaujímavý neprišiel, ale dej sa začal stupňovať a postupne to bolo úžasné. Zapáčilo sa mi najmä Alfrédove zmýšľanie, plány pestúnky a znenávidel som lorda Protektora.

 

Kniha mala podľa mňa všetko, čo by mala dobrá kniha mať. Určite ju odporúčam všetkým, ktorí sa chcú z chuti zasmiať. Hodnotím 9,5/10.

 

Alex Bodnár, 11 rokov

 

Recenzia vznikla vďaka projektu Knižné štipendium III.