Logo-Knihy na korze
Kníkupectvo
Na Korze

Gertrúdino dobrodružstvo

recenzia | 26. 10. 2022

Aj tento školský rok som sa zapojil do projektu knižné štipendium, keďže rád čítam a projekt sa mi veľmi páči. Už sa nemôžem dočkať všetkých tých kníh, ktoré si tento rok prečítam. V septembri, teda v prvom mesiaci tohto štipendia, som si vybral knihu Operácia banány od Davida Walliamsa.

 

Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny, v Londýne, kde v neďalekej zoo žije gorila Gertrúda, ktorá si získala srdcia všetkých návštevníkov. Najbližšie má ale k Erikovi. Stanú sa z nich najlepší kamaráti. Jedného dňa však začnú bombardovať zoologickú záhradu. Erik musí Gertrúdu zachrániť a spolu s ňou a s pomocou strýka Sida utiecť. Čaká ich cesta plná nástrah a nebezpečenstiev, ktorú musia prekonať. Zvládnu to? Čo zmôže jedenásťročný chlapec a jedna obrovská gorila? Že netušíš? Tak si prečítaj túto knihu.

 

Ja mám knihy od Davida Walliamsa veľmi rád. Do mojej zbierky mi chýbajú už len dve a budem mať všetky. Myslím si, že sa veľmi rýchlo čítajú a sú pútavé, práve kvôli veľkým písmenám a super obrázkom. Autor nesklamal a opäť si pripravil krásny príbeh plný zaujímavých postáv. Veľmi sa mi páčila gorila Gertrúda. Takú gorilu by som aj ja chcel niekedy vidieť, a čo je síce nereálne, ale aj skamarátiť sa s ňou tak, ako sa Erik skamarátil s Gertrúdou. Vtipné mi prišlo to, že riaditeľ zoo Oto vlastne ani nemá rád zvieratá. Dokonca sa tam nachádzala aj postava Nina, ktorá má meno ako moja sestra. Obľúbil som si aj Erika, hlavnú postavu, lebo bol veľmi odvážny a kamarátsky. Nepáčili sa mi sestry Helena a Berta a mal som o nich dobré tušenie už od začiatku. Všetky postavy boli pekne napísané. Páčilo sa mi, ako sa autor vyhral s príbehom a vymyslel tam aj vtipné zápletky a hlášky.

 

Kniha je super na oddych a ľahšie čítanie. Zasmejete sa pri nej, možno vám aj vypadne slzička, ale zaručene nebudete ľutovať to, že ste si ju prečítali. Nie je to síce moja obľúbená kniha od Davida Walliamsa – medzi moje obľúbené patria Diabolská zubárka, Polnočná banda a Babka gaunerka – ale ani táto nesklame a prečítanie nebudete ľutovať. Hodnotím ju 4,5/5, lebo, ako vravím, vždy je čo zlepšovať.

 

Alex Bodnár, 12 rokov

 

Recenzia vznikla vďaka projektu Knižné štipendium IV.