Logo-Knihy na korze
Kníkupectvo
Na Korze

Návrat mágie

recenzia | 13. 4. 2023

Dlho som rozmýšľal nad tým, akú knihu si mám vybrať na ďalší mesiac v rámci knižného štipendia. Mám rád žáner fantasy, a keď som si listoval túto sekciu, zaujala ma kniha Deti krvi a kostí. Názov sa mi zdal zaujímavý, a tak som si ju vybral. Napísala ju autorka Tomi Adeyemi.

 

Niekedy bola zem plná mágie, avšak to sa jedného dňa zmenilo. Mágia zmizla. Tí, ktorí ju ovládali, boli zabití zlým kráľom, a tým zmizla zo sveta aj nádej. Po tom, čo Amari zabijú jej najlepšiu kamarátku, ukradne zvitok, ktorý môže vrátiť mágiu do sveta. Spolu so Zélie a Tzainom sa vydajú na cestu plnú dobrodružstva dúfajúc, že sa im ju podarí vrátiť. V ceste im stojí korunný princ, ktorý sa snaží získať otcovu priazeň tým, že navždy zničí mágiu. Nikto však nepozná jeho tajomstvo a cesta nie je taká ľahká, ako sa môže na prvý pohľad zdať…

 

Popravde, kniha ma zo začiatku neoslovila. Snažil som sa prelúskať prvé strany, ale trvalo mi to dlho. Dej síce bol zaujímavý, ale asi nesadol mi štýl písania. No, čím ďalej som čítal, tým sa mi to viac páčilo. Približne v štvrtine knihy som sa do toho viac dostal a už to išlo. Veľmi sa mi páčili zápletky, ktoré sa tam nachádzali. A koniec? Ten som naozaj nečakal a zaskočilo ma to. Bol naozaj zaujímavý a už sa teším, keď si prečítam druhú časť. Niektoré časti v knihe boli podľa mňa zbytočne dlhšie opísané, ale našťastie ich nebolo veľa.

 

Z postáv sa mi páčila postava Tzaina, brata Zélie. Bol zodpovedný a staral sa o svoju sestru. Zato Zélie ma v niektorých častiach hnevala. Vnímal som ju ako otravnú osobu, čo sa neskôr zmenilo. Kráľ bol opísaný veľmi dobre. Naozaj to bol zlý človek a veľmi krutý. Správal sa zle aj k svojim deťom, čo bolo smutné.

 

Ak by som mal knihu zhrnúť ako celok, tak by som ju odporučil. Mala asi jeden z najzaujímavejšich koncov, aké som kedy v knihe čítal. Nečakal som to a myslím si, že keď si ju prečítate, zaskočí aj vás. Autorka vytvorila zaujímavý svet mágie, dobré postavy. Celkovo to vo mne zanechalo dobrý dojem, aj keď sa mi pár vecí nepáčilo. Knihe by som dal hodnotenie – 8/10. Ale za ten koniec? 11! Bola to super kniha.

 

Alex Bodnár, 13 rokov

 

Recenzia vznikla vďaka projektu Knižné štipendium IV.