Logo-Knihy na korze
Kníkupectvo
Na Korze

Temná fantasy romanca Tricie Levenseller

recenzia | 12. 1. 2022

Už z názvu knihy – Tiene medzi nami – je zrejmé, že nepôjde o príbeh hrdinstva a boja, a ani o príbeh romantickej dokonalosti. Hlavná hrdinka nie je žiadnou pozitívnou hrdinkou, ale skôr poriadnym záporákom. Jej motívy nie sú vedené nehynúcou láskou a vidinou vhodného sobáša. Jej sobáš má byť skôr prospešný a v závere pre ženícha naozaj tragický. Alessandra iba túži po moci a osamostatnení. Ale ako sa hovorí: „Človek mieni, osud mení.“

 

Tieňový kráľ predstavuje veľké lákadlo v príbehu. Rodičov mu zavraždil atentátnik, ktorého sa snaží dolapiť, a pritom je sám pohltený rodinným dedičstvom – tieňmi. Kalliass si drží od všetkých odstup a má na to svoje dôvody. Po dotyku s inou osobou sa jeho tiene strácajú v blízkosti tejto osoby a tým sa stáva zraniteľným. Čiže je vhodným kandidátom na atentát.

 

Tiene medzi nami sa už od začiatku čítajú veľmi rýchlo a ľahko, pretože čitateľa zaujmú a následne pohltia. Samotná prvá veta čitateľa nadchne a to svojou originalitou.

 

„Telo prvého a jediného chlapca, ktorý mi kedy zlomil srdce, nikdy nenašli.“

 

Táto veta nastavuje latku celému príbehu a trúfam si povedať, že ju autorka nepodliezla. Tricia Levenseller to dosiahla predovšetkým sympatickým štýlom písania, ktorý sa nezaoberá nepodstatnými záležitosťami, ale posúva čitateľa priamo k veci, bez zbytočných odbočení. Dej tak má svižné tempo a čitateľa neomrzí pokračovať v čítaní. Priam ho to nadchne, pretože zvedavosť rastie každou stránkou a každé naznačenie komplikácií túto zvedavosť len zvyšuje.

 

Autorku chválim aj za riešenie príbehových situácií. Kto má prečítaných viacero takýchto príbehov, tak určite predpokladá isté riešenia, no autorka vás vyvedie z omylu a zruší vaše schopnosti predvídať príbeh. Radšej čitateľovi dopraje prekvapenie a ohúri ho niekedy až nečakanými reakciami hlavných postáv. Ja som si to rozhodne užila, keďže som si nakoniec mohla povedať, že nič takéto som ešte nečítala.

 

Tiene medzi nami majú nádhernú obálku, ktorá navyše dokonale sedí k príbehu a k jeho atmosfére. Temná, no zároveň plná vášne.

 

Prívlastok Temná fantasy romanca dokonale knihu vystihuje. Atmosféra príbehu je vykreslená dokonale a dopĺňa ju konanie postáv a ich zmýšľanie, ktoré je pochmúrne a miestami mrazivé. Ale nebojte sa, nájdu sa tu aj optimistické chvíľky. Čo sa týka oblasti fantasy, Tiene medzi nami sú takou zlatou strednou cestou, nie sú prekombinované. Neprinášajú síce nové nadprirodzené bytosti, alebo nejaké usporiadanie sveta, skôr poskytujú akúsi alternatívu historického sveta s prvkami fantasy, ktoré je možné sledovať na kráľovej schopnosti chrániť sa tieňmi. Romanca to rozhodne je! Aj keď spočiatku naozaj zvrátená. Na druhú stranu sa ale autorka prirodzene dostala k zmenám, ktoré ovplyvnili celý príbeh a dotiahli romantickú linku do dokonalosti. Pozorovať zmeny v plánoch postáv bolo zaujímavé a ich charakterové zmeny mali opodstatnené.

 

Rozuzlenie prináša opäť prekvapenia a vnáša do príbehu aj akciu a napätie, ako to celé dopadne. Rozhodne som takéto vyvrcholenie nečakala a poviem vám, bolo uveriteľné, aj keď by mi nikdy nenapadlo.

 

Knihe by som vytkla iba „idealizovanosť“ na úplnom začiatku. Prišlo mi, že hlavnej hrdinke ide všetko podľa plánu, nepotrebovala žiadne improvizácie na zahájenie plánu, pretože jej bolo všetko sprístupnené a bez akýchkoľvek komplikácií, čo mi na začiatku teda rozhodne nesadlo. Ale…

 

Tiene medzi nami sú vydarenou originálnou fantasy romancou! Nie je to príbeh hrdinov a záporákov, je to príbeh záporákov. Rozhodujúce je, ktorý z nich zvíťazí a akou formou.

 

Soňa Čisľáková, 13 rokov

 

Recenzia vznikla vďaka projektu Knižné štipendium III.